Rhodiola rosea

Zázračná bylina s názvom Rhodiola rosea rastie v Nórsku vo voľnej prírode. Bylina prispieva k zlepšeniu pamäti, zvyšuje imunitu organizmu, normalizuje krvný tlak, hladinu cukru v krvi a cholesterol.

1 kapsula obsahuje:

  • 200mg Rhodioly Rosea 300
  • 300mg vitamínu C

Balenie: 30 kapsúl

 


Nie je potrebné, aby sme hľadali prírodné látky typu „ginseng“ na opačnom konci sveta. V Nórsku od Agderu po Björnöyu rastie celkom obyčajná, no zároveň málo známa bylina, Rhodiola rosea – ruža hôr, ktorá má celý rad liečebných vlastností. Rastlinné biocentrum Nórskej prírodovedeckej univerzity (NTNU) analyzovalo jednak éterické oleje a zloženie tekutých látok obsiahnutých v byline a testovalo aj jej protirakovinový účinok. Výskumná skupina pod názvom Planteforsk sa špecializuje na pestovanie tejto liečivej byliny. Nórski výskumní pracovníci z nej vyvinuli doplnok výživy.

Prispôsobuje sa potrebám organizmu

Zoznam s dobrými vlastnosťami liečivej rastliny Rhodiola rosea - ruže hôr je veľmi dlhý: Zlepšuje pamäť, zvyšuje odolnosť organizmu v prípade fyzickej záťaže, prospieva srdcu, lebo znižuje množstvo stresových hormónov, normalizuje krvný tlak, vyrovnáva hladinu krvného cukru a hladinu cholesterolu v krvi, má silný antioxidačný účinok, to znamená, že je prevenciou rakoviny. Ak by toto všetko ešte nestačilo, Rhodiola je aj prírodnou Viagrou pre obe pohlavia. Rhodiole, ako liečebnému produktu i ako doplnku výživy, predpovedajú žiarivú budúcnosť na celom svete. Zdá sa že, táto rastlina bude konkurenciou pre ginseng. Nenašli sa žiadne jej vedľajšie účinky, kým ginseng môže v ojedinelých prípadoch spôsobiť zápchu či vyvolať nevoľnosť. Ginseng prehráva voči Rhodiole aj v ďalšom porovnaní. Na svete je 11 druhov rastlín, u ktorých sa dokázal tzv. adaptačný účinok, čo znamená, že tieto rastliny sú schopné svoj liečivý účinok prispôsobiť potrebám organizmu. Najnovšie výskumy dokázali, že len tri z týchto druhov rastlín zodpovedajú 100% tejto požiadavke: chissandra, russisk rot (ruský koreň) a rosenrot (Rhodiola). Voľne rastúca Rhodiola rosea narastie do výšky 30 cm. Výťažky sa získavajú zo stebla i z koreňa. Hlavné účinné látky obsiahnuté v rastline: salidrosid, rosavin, rosarin a rosin.

Účinnosť Rhodioly

V ľudovom liečiteľstve sa bylina využíva už takmer 3 000 rokov. Jej liečivé účinky potvrdili aj najnovšie výskumy. Steiner Dragland, vedúci nórskej výskumnej skupiny rastlín, potvrdil, že liečivé účinky tejto zázračnej rastliny sú už vo viacerých štátoch zdokumentované. Rusi niekoľko desaťročí skúmajú vlastnosti byliny. Rhodiolu využívajú ich športovci i kozmonauti. S. Dragland ďalej poukazuje na jednu štúdiu vypracovanú v roku 2002 v USA, ktorá bola spracovaná na základe klinických testov o uvádzanej liečivej byline. Výskumník hovorí aj o tom, že Nórsko má zvláštne postavenie, čo sa týka surovín obsiahnutých v Rhodiole. Má výhodné podmienky pre rast vo voľnej prírode na takmer celom území krajiny. Veľmi dobre sa cíti v chladných, vlhkých morských i horských klimatických podmienkach. Dragland túto skutočnosť označuje za veľmi výhodnú z hľadiska ďalšieho vývoja produktu. Rhodiola rastie aj v iných štátoch smerom na sever a vo vysokohorskom prostredí aj ďaleko na juhu. Nórski výskumníci sú v spolupráci s fínskymi a ruskými. Vlastnosti Rhodioly v týchto troch štátoch sú identické.
Najlepšie základné (materské) byliny
Vo výskumnom ústave pozbierali vzorky rastliny z približne 100 rôznych miest výskytu. Ich skúmaním chcú zistiť, na ktorom mieste rastúce základné (materské) byliny obsahujú najviac účinných látok a sú teda najvhodnejšie na pestovanie. Rastlinné biocentrum Nórskej prírodovedeckej univerzity (NTNU) zohráva dôležitú úlohu v skúmaní vlastností danej byliny. Kens Rohloff, výskumník, získal nedávno doktorát za výskum bylín a koreninových rastlín. Identifikoval 90 aromatických látok v Rhodiole, medzi inými aj tie, ktoré jej dodávajú typickú vôňu. Botanici a výskumníci NTNU hľadajú a testujú výťažky rastliny: jej účinné látky na niektoré druhy rakoviny.