BioBran

BioBran je arabinoxylanová zlúčenina (MGN-3), obsahujúca polysacharidovú vlákninu z ryžových otrúb (hemicelulóza B), ktoré sú enzýmovo modifikované uhľohydrátovým komplexom z japonskej medicínskej huby Shiitake (Lentinus edodes - húževnatec jedlý). Prípravok je ľahko rozpustný vo vode, veľmi stabilný a aktívny. Protivírusový efekt ryžových otrúb je všeobecne známy.Hlavné prednosti prípravku BioBran:

 • zvyšuje obranné schopnosti organizmu aj pri najzávažnejších ochoreniach
 • výrazne zvyšuje aktivitu NK buniek – prirodzené zabíjače, ktoré sú považované za bunky prvej línie v boji proti nádorovým ochoreniam
 • urýchľuje dozrievanie dendritických buniek, ktoré zohrávajú  hlavnú úlohu pri spúšťaní a regulácii imunitných reakcií v organizme
 • vynikajúco potláča nežiadúce účinky chemoterapie a ožarovania
 • je absolútne netoxický a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov
 • jeho účinky sú dôkladne klinicky aj laboratórne overené
 • je vyrobený zo 100% prírodných látok, ktoré nie sú geneticky modifikované (GMO free)

Účinky BioBranu sa v súčasnosti považujú za najlepšie klinicky zdokumentované ( viď odborné publikácie). Samozrejme sa odporúča akceptovať rady celého kolektívu lekárov a užívanie výživových doplnkov treba považovať za podporu klasickej liečby.

Podľa slov profesora Ghoneuma, ktorý je autorom patentu na MGN-3 (BioBran), je však nesmierne dôležitý aj spôsob života pacienta: "Prvé, čo si musia pacienti uvedomiť, je fakt, že bez ohľadu na to, aký šikovný je chirurg, imunológ alebo onkológ, nik nevyrieši ich problém na 100%, pokiaľ pacient nie je ochotný odstrániť zlé návyky, ktoré zapríčinili jeho stav. Či už je to miera stresu, nevhodné stravovanie alebo životný štýl"

NK - bunky

NK (natural killers) sú jedným z typov bielych krviniek. Patria do skupiny lymfocytov, ktoré sú nositeľmi špecifickej imunity. Svoju ochrannú schopnosť prejavujú dvomi spôsobmi:

 • humorálnou imunitou, to znamená tvorbou protilátok
 • bunkovou imunitou, cytotoxickosťou

Ich činnosť je namierená proti nádorovým bunkám. Zvláštnosťou je, že na rozdiel od iných buniek pôsobia absolútne samostatne a na svoju činnosť nepotrebujú dostávať signály od iných imunitných buniek. Pre obranyschopnosť organizmu nemá zvláštny význam počet NK-buniek, ale ich aktivita. A práve BioBran zvyšuje výrazne ich aktivitu. Pri mnohých patologických pochodoch, napr. pri chemoterapii alebo ožarovaní prudko klesá výkonnosť celého imunitného systému. A tu je úloha imunostimulantov - zvýšiť aktivitu buniek, zodpovedných za imunitnú odozvu.

Spôsob akým BioBran zvyšuje aktivitu NK buniek je nasledovný:

 • Zvyšuje sa počet granúl v NK-bunkách, ktoré potom môžu byť injektované do nádorovej bunky. Čím viac granúl, tým väčší počet vírusových a nádorových buniek je NK-bunka schopná zničiť
 • Zvyšuje sa hladina interferónu, ktorý produkuje telo na zníženie možnosti množenia vírusových alebo nádorových buniek
 • Zvyšuje sa počet formácií tzv. Tumor necrosis faktor, to sú skupiny proteínov, ktoré pomáhajú rozrušiť nádorové bunky
 • Súčasne s niekoľkonásobným zvýšením aktivity NK-buniek sa pri perorálnom podávaní BioBranu zvyšuje aj počet a aktivita kľúčových imunitných buniek (T-bunky, B-bunky)

Klinický výskum:

Pacienti mali nízky stupeň základnej NK aktivity (10,8-40%). Užívanie BioBranu zvýšilo aktivitu NK-buniek už po dvoch týždňoch. Výsledky klinického výskumu preukázali, že percento zvýšenia aktivity bolo nasledovné:

 • rakovina prsníku 154-332%
 • rakoviny prostaty 174-384%
 • leukémia 100-240%
 • myelóm 100-537%
 • rakovina krčku maternice 100-275%

Zvýšenie NK aktivity pretrváva aj po 3 a 6 mesiacoch liečby.

Účinky:

Imunológovia odporúčajú zvýšiť imunitu najmä pri týchto stavoch

 • pri onkologických ochoreniach ako súčasť celkovej liečby na dosiahnutie podporného efektu pred, počas a po operačnej liečbe
 • pred, počas a po užívaní chemoterapie a rádioterapie
 • pri vírusových ochoreniach, vrátane HIV vírusu
 • pri cukrovke, zápale pečene, pri chronickom únavovom syndróme
 • pri stavoch spojených s veľkým výdajom energie
 • pri nádorových ochoreniach, pri pacientoch vystavených veľkému stresu a účinku chemických škodlivín, napr. fajčenie, konzumácia alkoholu a pod.

Dávkovanie:

Udržiavacia dávka: 500-1000 mg (1-2 tablety alebo 1/2 až 1 sáčok) denne dva až tri mesiace. Zvýšená hladina imunity sa udrží ešte dalšie 2-3 mesiace, potom opakovať

Operácie: Pre rýchle zvýšenie imunity (napr. pred onkologickou operáciou) zvýšenie dávkovania až na 3000 mg denne (12 tabliet alebo 3 sáčky) aspoň 10 dní pred operáciou. Po operácii bez následnej chemoterapie je možné znížiť dávkovanie na 1000 mg denne (4 tablety alebo 1 sáčok).

Chemoterapia, ožarovanie: Aspoň 10 dní pred chemoterapiou zvýšiť dávku až na 3000 mg denne. Táto dávka by sa mala užívať aj počas chemoterapie. Medzi jednotlivými dávkami chemoterapie alebo ožarovania je možné dočasne znížiť dávku BioBranu na 1000 mg. Po ukončení onkologickej liečby sa doporučuje čo najdlhšie pokračovať v dávke minimálne 500 mg denne.

Hemicelulóza (diétna vláknina)

Arabinoxylan je prísada, ktorá sa v hojnom počte nachádza v trávach ako ryžové výhonky, obilie a pšenica. Je to základná zložka hemicelulózy, ktorá vytvára bunkové steny. Je to druh diétnej vlákniny. Posledné výskumy potvrdili jej dôležitú úlohu počas trávenia a vstrebávania živín, jej účasť na zdravom vylučovaní a napomáhaní pri zvyšovaní počtu užitočných črevných baktérií. Okrem rôznych diétnych vláknin, 1 kilogram ryžových otrúb obsahuje 3 až 5 gramov hemicelulózy B, ktorá je považovaná za nenahraditeľnú súčasť pri posilňovaní obranyschopnosti.
Ryžové otruby a Shiitake hríby vytvárajú arabinoxylanovú zmes - BioBran. Ryžové otruby, hemicelulóza B a Shiitake sú pestované v tekutine. Arabinokyselina vyprodukovaná takýmto spôsobom obsahuje molekuly s veľmi malou molekulovou váhou.


Zloženie

1 tableta BioBran 250 obsahuje
BioBran, patentovaná zmes 250,00 mg
Mikrokryštalická celulóza 80,00 mg
Kukuričný škrob 42,50 mg
Kakaový prášok 22,50 mg
Glycerolové estery 22,50 mg
Dextrín 13,50 mg
Tricalcium fosfát 9,00 mg
Silicon dioxid 9,00 mg

 

1 sáčok BioBran 1000 obsahuje
BioBran, patentovaná zmes 1000,00 mg
Mikrokryštalická celulóza 500,00 mg
Kukuričný škrob 260,00 mg
Dextrín 200,00 mg
Tricalcium fosfát 40,00 mg

BioBran vyrába japonská farmaceutická firma Daiwa Pharmaceutical Co, Ltd., Tokyo
Výrobok je registrovaný v SR rozhodnutím MZ SR - Hlavného hygienika SR pod číslom 6475/2001/ŠZÚ SR (tabletky) a 711/2002 ŠZÚ (prášok).


Čo je BioBran PLUS?

BioBran Plus je modifikovaná verzia prípravkov BioBran 250 a BioBran 1000. Je obohatený výťažkom z pivných kvasníc. Nižší obsah patentovanej zmesi MGN-3 v jednej tablete (50 mg) je vyvážený dôležitými látkami, obsiahnutými v pivných kvasniciach, čo ho súčasne robí aj ekonomickejšou alternatívou prípravkov BioBran 250 a BioBran 1000.

Zloženie

1 tableta BioBran Plus obsahuje
BioBran, patentovaná zmes 50,4 mg
Tepelne spracované neaktívne pivné kvasnice 112 mg
Dextrín 50,4 mg
Mikrokryštalická celulóza 47,6 mg
Estery mastných kyselín 5,6 mg
Kakaový prášok 11,2 mg
Shellac 2,8 mg

Dávkovanie

Denná dávka je 3 tablety denne po jedle. Pri výraznejšej potrebe je možné zvýšiť dávku na 6-12 tabliet denne aspoň na 7 dní a potom znížiť dávku znovu na udržiavaciu (3 tablety). Veľmi vhodné je doplniť takéto dávkovanie aj 1 - 2 tabletami prípravku BioBran 250.
 

Balenie

originálne balenie obsahuje 90 tabliet


Najčastejšie otázky

Môžu BioBran užívať aj tehotné ženy?
BioBran je prírodný výživový doplnok, ktorý dokázateľne nemá žiadne vedľajšie účinky, nežiadúce reakcie ano toxicitu. Jeho užívanie teda v žiadnom prípade nemôže uškodiť tehotnej žene ani plodu. Napriek tomu je vhodné zvážiť, či v období tehotenstva je nutné prijímať akékoľvek prípravky. Rozhodnúť o tom by mal vždy ošetrujúci lekár.
na začiatok stránky
 
Môžu BioBran užívať aj deti?
BioBran je prípravok určený na podporu organizmu v prípadoch, kde je organizmus oslabený chorobou, dedične alebo nejakou inou liečbou. U zdravých detí je predpoklad, že ich obranný systém je v poriadku, pokiaľ prijímajú plnohodnotnú stravu a obdobie bezprostredne po pôrode prebehlo bez komplikácií. Nie je preto dôvod užívať akékoľvek prípravky. BioBran môžu užívať aj deti, samozrejme po porade so svojim detským lekárom. dávky by sa mali vtedy znížiť približne na polovicu a po 14 roku sa už môže BioBran užívať podľa schémy pre dospelých.
na začiatok stránky
 
Má užívanie BioBranu nejaké vedľajšie účinky?
BioBran dokázateľne nemá žiadne vedľajšie účinky ani toxicitu ani v prípade , že dávkovanie výrazne presahuje doporučenú schému.Laboratórne testy zistili nulovú toxicitu pri pokusoch na zvieratách (krysy). LD50 - úhyn aspoň 50% pokusných zvierat sa nezistil ani pri dávke 36 gr/kg. Pre ilustráciu v celom balení BioBran 1000 sa nachádza 30 gr. aktívnej látky.
na začiatok stránky
 
Ako sa BioBran odlišuje od ostatných prípravkov na trhu?
Na našom trhu sa predávajú 3-4 kvalitné prírodné prípravky na podporu organizmu. Všetky z nich sú však jednozložkové, zatiaľ čo BioBran je zložený prípravok, vyrobený enzymatickým pôsobením podhubia huby Shiitake na zmes z ryžových otrúb. Je to teda prípravok prírodný a z rastlinných produktov, ktoré nie sú geneticky modifikované. Na trhu sú aj prípravky živočišneho pôvodu, čo značne obmedzuje možnosť ich užívania u niektorých pacientov. Najväčším rozdielom je však skutočnosť, že BioBran je považovaný za najlepšie klinicky a laboratorne zdokumentovaný.
na začiatok stránky
 
Môžu BioBran užívať aj zvieratá?
Ano, najmä v USA a v Japonsku je BioBran bežnou súčasťou podpornej liečby domácich zvierat - najmä psov a mačiek. Niektoré klinické štúdie hovoria o dlhšom prežívaní u zvierat, ktoré užívali BioBran oproti kontrolnej skupine bez BioBranu. Lepší je aj pooperačný priebeh. Dávkovanie u zvierat nie je rozdielne od schémy pre ľudí. O potrebe užívať prípravky na podporu organizmu by mal rozhodnúť veterinár.
na začiatok stránky
 
Môže sa BioBran užívať spoločne s inými liekmi?
Nie sú popisované žiadne reakcie pri užívaní BioBranu a iných klasických prípravkov a liekov. Naopak, ako sme už niekoľkokrát zdôraznili, BioBran podporuje účinok mnohých liekov, napr. na cukrovku, vírusové ochorenia, hepatitídu, pri únavovom syndróme, podporuje účinok chemoterapie a potláča jej nežiadúce účinky. BioBran by sa však nemal užívať vtedy, ak už pacient užíva iné prípravky na podporu organizmu!
na začiatok stránky
 
Má sa BioBran užívať pred alebo po jedle?
BioBran je prírodný rastlinný prípravok, môže sa teda užívať súčasne s hlavnými jedlami. Niekedy sa však popisuje najmä pri vyšších dávkach mierne nadúvanie. Vtedy sa odporúča užívať BioBran na lačný žalúdok, teda pol hodiny pred jedlom alebo aspoň tri hodiny po jedle.Účinok je však vo všetkých prípadoch rovnaký.
na začiatok stránky
 
Je BioBran vhodný aj pre športovcov? Nemôže uškodiť pri dopingových skúškach?
Zo zloženia tabliet aj prášku je zrejmé, že BioBran neobsahuje zakázané látky. Naopak, výrazne znižuje únavu organizmu, je preto veľmi vhodný aj pre športovcov a fyzicky pracujúcich ľudí. Jeho výborný účinok pri chronickom únavovom syndróme ho zaraďuje medzi vhodné prípravky na potláčanie únavy a stresu.