NKCP

Čo je NKCP gold?

NKCP gold je kombinácia extraktu Natto Bacilli (NKCP) a nestráviteľného dextrínu.

NKCP je doplnok výživy, ktorý sa vyrába z fermentovaných sójových bôbov, z tradičnej japonskej potravinovej suroviny Natto . Natto sa vo veľkom rozsahu konzumuje v Japonsku a po mnoho storočí sa považuje za prospešný pre zdravie, hlavne pre srdcový a cievny systém.

Dextrín je všeobecný termín pre skupinu uhľohydrátov s nízkou molekulárnou hmotnosťou, ktoré sa môžu vytvárať zo škrobu, vrátane kukurice, zemiakov, ryže alebo pšenice. Mnoho druhov škrobu sa trávi a absorbuje do organizmu prostredníctvom tenkého čreva, niektoré sú však odolné voči tráveniu a prechádzajú tenkým črevom do hrubého čreva, kde pôsobia ako potravinová vláknina. Zdravotné výhody nestráviteľného dextrínu sú dobre zdokumentované.
Nestráviteľný dextrín patrí medzi potraviny, o ktorých je známe, že potláčajú zvyšovanie hladiny cukru v krvi a regulujú inzulínovú reakciu organizmu. Čo sa týka bezpečnosti nestráviteľného dextrínu, potraviny obsahujúce túto látku sú označované a schválené ako potraviny na presne určené zdravotné použitie (funkčné potraviny). Tieto funkčné potraviny nevyvolávajú žiadne nežiaduce reakcie a vyznačujú sa svojou vysokou bezpečnosťou.

Cukrovka (diabetes) je chronické ochorenie, ku ktorému dochádza keď pankreas neprodukuje dostatok inzulínu alebo keď telo nemôže efektívne využívať všetok inzulín, ktorý sa v organizme produkuje. Ide o celosvetový problém s ničivým ľudským, sociálnym a ekonomickým dopadom. Predpokladaný vplyv tohto ochorenia poukazuje na lekársku časovanú bombu. Diabetes v súčasnosti postihuje 246 miliónov ľudí na celom svete a počet ľudí postihnutých týchto ochorením sa zvyšoval rýchlosťou 7 miliónov ľudí ročne. Očakáva sa, že v roku 2025 bude trpieť týmto ochorením asi 380 miliónov ľudí, pričom sa zistil stúpajúci počet prípadov najmä v rozvojových krajinách.

Zloženie NKCP gold

V jednej tablete (450 mg) sa nachádza
NKCP (extrakt Natto) 99 mg
Nestráviteľný dextrín 319,5 mg
Estery mastných kyselín 13,5 mg
Mikro oxid kremičitý 9 mg
šelakový obal 9 mg

 

Jednou z najnebezpečnejších komplikácií cukrovky sú aj cievne ochorenia. Prípravky na podporu krvného obehu a na reguláciu hladiny cukru je vhodné užívať pri mnohých stavoch:

 • pri ťažkostiach v oblasti dolných končatín ( trombophlebitídy, trombózy hlbokých žíl, nedokrvenie končatín, potrombotické stavy, vredy predkolenia, opuchy nôh)
 • pri nutnosti zvýšenia prekrvenia mozgových ciev – bolesti hlavy, migréna, pri nebezpečenstve mozgovocievnych príhod
 • pri potrebe zvýšiť prietok krvi v srdcových cievach – pri nebezpečenstve infarktu
 • pri nebzepčenstve vzniku trombózy v gravidite, po operácich, pri onkologických ochoreniach, pri cukrovke, pri užívaní antikoncepcie, alkoholizme, fajčení
 • pri obavách zo vzniku tzv. economy class syndromu (trombózy počas dlhých a častých letov lietadlom, cestovaní autom, autobusom)
 • pri obavách zo vzniku trombózy pri ľuďoch, ktorí majú prevažne sedavé zamestnanie alebo naopak pri práci dlho stoja

Dávkovanie a balenie NKCP gold

3 tablety denne. Balenie obsahuje 90 tabliet po 450 mg

Registrované Rozhodnutím ÚVZ SR č. OHVBPKV/5358/2010/htNatto NKCP

"NattoNKCP" je výživový doplnok, ktorý obsahuje presnú dávku proteínov produkovaných natto baktériami (Bacillus subtilis natto) a má schopnosť enzymaticky rozpúšťať krvné zrazeniny a redukovať viskozitu krvi a jej schopnosť zrážania. Nemá žiadne nežiadúce účinky.

Z tohto výsledného produktu boli špeciálnym procesom výroby odstránené bakteriálne zvyšky tiel natto baktérií, zvláštna vôňa i chuť a zároveň i vitamín K , ktorý podporuje zrážanie krvi. Tento potravinový doplnok je veľmi bezpečný, nemá žiadne nežiadúce účinky čo bolo dokázané v testoch toxicity na akútne a subakútne ohrozenie. Boli vykonané testy na antigénne zložky podkožnou a vnútrožilovou aplikáciou a testy mutagenity a bola tak dokázaná jeho absolútna bezpečnosť.

Natto je tradičná japonská potravinárska surovina. Je to fermentovaná sója, ktorá sa používa v japonskej kuchyni a v tradičnej medicíne už dlhé storočia. Využíva sa pritom jej jednoznačný trombolytický účinok. Výrobok má charakteristický zápach, spôsobený prítomnosťou Vitamínu K 2. Pre tento zápach bolo donedávna jeho masové využitie obmedzené. Taktiež nestabilita mikroorganizmu a jeho produktov zabraňovala vytvoreniu štandardných prípravkov z neho.

Japonská farmaceutická firma Daiwa Pharmaceutical, Co., Ltd z produktu Natto vyrobila patentovanou metódou prípravok NattoNKCP, pri ktorom sa podarilo odstrániť všetky spomínané nedostatky.

Účinky


Natto NKCP udržiava rovnováhu medzi koaguláciou a fibrinolýzou. Taktiež znižuje viskozitu krvi, čím zabraňuje spomaleniu toku krvi a možnosti vytvorenia zrazeniny. Jeho antikoagulačno-fibrinolytický účinok je veľmi vyrovnaný a zabraňuje možnosti nadmerného rozpúšťania fibrínu.

Pre zdravý krvný obeh je dôležité znížiť viskozitu krvi, zabrániť spomaleniu toku krvi, čím sa zníži možnosť vzniku krvenj zrazeniny ( trombu ). Tieto podmienky je vhodné udržiavať pri mnohých stavoch:

 • pri ťažkostiach v oblasti dolných končatín (trombophlebitídy, trombózy hlbokých žíl, nedokrvenie končatín, potrombotické stavy-vredy predkolenia, pigmentácie kože, opuch končatín)
 • bolesti hlavy a šije, migrény
 • pri nutnosti zvýšenia prekrvenia mozgových ciev – zníženie riziíka mozgovocievnych príhod
 • pri potrebe zvýšiť prietok krvi v srdcových cievach – zníženie rizika infarktu
 • v gravidite, po operácich, pri onkologických ochoreniach, pri cukrovke, pri užívaní antikoncepcie, alkoholizme, fajčení ako prevencia vzniku trombózy
 • ako prevencia tzv. economy class syndromu (trombózy počas dlhých a častých letov lietadlom, cestovaní autom, autobusom)
 • ako prevencia vzniku trombózy pri ľuďoch, ktorí majú prevažne sedavé zamestnanie alebo naopak pri práci dlho stoja
   

Zloženie

1 tableta NattoNKCP obsahuje
Patentovaný extrakt z kultúry Natto bacilli 125,00 mg
Mikrokryštalická celulóza 97,00 mg
Dextrin 58,00 mg
Estery nasýtených kyselín 9,00 mg
Silicon Dioxid 6,00 mg
Shellac 5,00 mg

Dávkovanie

Pre udržanie zdravého krvného obehu sa odporúča užívať 1 tableta NattoNKCP denne. Pri nutnosti podporiť krvný obeh pri konkrétnom ochorení sa užívajú 2 tablety denne. Vhodné je užívať večer pred spaním. Súčasne s NattoNKCP nie je vhodné užívať ďľšie prípravky na podporu krvného obehu.

Registrácia MZ SR - Hlavný hygienik SR HH SR-3934/2004_HŽPP/Ht


Trombóza

Trombóza (Phlebotrombosis) je tvorba krvnej zrazeniny v žile. Vznik trombu takmer vždy vyvolá aj zápal steny žily (trombophlebitída).
Pri trombophlebitíde sa k stene žily uchytil trombus pomerne pevne, a preto býva menej často príčinou embolie. Pti trombóze je však časť trombu, ktorá je uchytená o stenu žily veľmi malá a zvyšná časť sa často uvoľní a spôsobuje emboliu.

Príčiny vzniku trombózy a trombophlebitídy (Virchowova triáda):
1.poškodenie endotelu(vnútornej výstelky)cievy (mechanické porušenie, časté intravenózne injekcie, poškodenie ciev pri zlomeninách kostí, pôsobením zápalových procesov na stenu žily)
2.spomalenie krvného toku(dlho ležiaci pacienti, sedavé zamestnanie, dlhé cestovanie autom a lietadlom- economy class syndrom, pri nadváhe, gravidite, alkoholizmus, fajčenie)
3.zvýšená zrážanlivosť krvi (po operáciách, pôrodoch, pri krvných ochoreniach, pri onkologických ochoreniach, trombophlebitída je častou komplikáciou rakoviny pľúc,žalúdka, pankreasu, prostaty, vaječníkov, užívanie antikoncepcie)

Klinický priebeh trombózy
trombophlebitídy sa rozdeľujú na povrchové a hlboké.
Povrchové sa prejavujú začervenalým bolestivým pruhom v oblasti lýtka alebo na stehne, bez opuchu
Hlboké trombózy sa prejavujú pocitom ťažoby v jednej končatine, bolesti v okolí žíl, nevoľnosť, opuchy okolo členkov a na lýtkach, napätá lesklá koža, vyššia teplota jednej končatiny, zvýšený počet leukocytov, zrýchlený tep srdca, teploty

Liečba hlbokých trombóz vyžaduje energický prístup na odbornom pracovisku. Je najmä antikoagulačná(heparín), aby sa zabránilo zväčšovaniu trombu, čím sa aj znižuje nebezpečenstvo embólie. U čerstvých trombóz sa prevádza operačné odstránenie trombu. Ďalším liečebným opatrením je trombolytická liečba , ktorá má za cieľ zmenšiť veľkosť trombu. Ďaľším dôležitým opatrením je kompresívna bandáž, ktorá má zúžiť priemer cievy, čím sa fixuje trombus, zrýchli sa prietok krvi, zmenšuje sa opuch. Obväz účinkuje najmä pri chôdzi pacienta, kompresia musí byť účinná a má byť silnejšia pri členkoch a smerom ku kolenám sa má zmenšovať.

Komplikácie trombózy
Povrchové trombophlebitídy pri malej pohyblivosti pacienta často prechádzajú do hlbokej fázy.
Hlboké trombózy často končia pľúcnou emboliou. Každá pľúcna embólia je príhoda, ktorá ohrozuje ľudský život. Prejavuje sa dýchavičnosťou, kašlom často s prímesami krvi, bolesť na hrudníku, potenie, zrýchlený tep, zníženie tlaku. Liečba prebieha na špecializovaných pracoviskách a spočíva v liečbe šoku, trombolytickej liečbe, teda v snahe rozpustiť trombus a zabrániť jeho zväčšovaniu. Dôležité je aj upraviť dýchanie pacienta. Často je liečba aj chirurgická- odstránenie trombu z miesta upchatia cievy.
Chronickou komplikáciou trombózy je potrombotický syndróm- pretrváva opuch končatiny a k nemu sa po niekoľkých rokoch pridávajú pigmentácie kože a neskôr aj vred predkolenia.

Prevencia vzniku trombózy
Doporučuje sa skoré vstávanie po operáciách a pôrode, bandážovanie končatín, zdvíhanie končatín u dlholežiacich pacientov, prehrievanie končatín, cvičenie na posteli, obmedzenie tuku a kalorických jedál, obmedzenie fajčenia a pitia alkoholu a kávy, redukovať telesnú hmotnosť, pri dlhých cestách autom alebo lietadlom, zvýšiť pohyblivosť končatín cvičeniami alebo chôdzou. Zásady prevencie by mali vo zvýšenej miere dodržiavať aj pracovníci s prevažne sedavým zamestnaním.
Dôležitou súčasťou prevencie je aj medikamentózna liečba, ktorá má za cieľ najmä antikoaguláciu, teda zabránenie tvorbe trombusu a udržanie dostatočnej viskozity krvi a jej rýchlemu pohybu v tele.
Okrem syntetických liekov sa v poslednej dobe objavili aj prírodné prípravky, ktoré sú významným a bezpečným pomocníkom pri prevencii tak závažného ochorenia ako je trombóza.

Z nich pozoruhodný je najmä prípravok NattoNKCP, ktorý má súčasne antikoagulačný aj trombolytický účinok a súčasne podporuje činnosť srdcového svalu, čím zabezpečuje dostatočný krvný obeh. Jeho antikoagulačné a trombolytické účinky sú podľa klinických testov na úrovni syntetických prípravkov. Užívanie je absolútne bezpečné pre jeho vyvážený účinok, ktorý zabraňuje možnosti prílišného zriedenia krvi a s tým súvisiacimi komplikáciami s akými sa stretávame u iných prípravkov.