Mursalský čaj


Mursalský čaj

Mursalský čaj je lahodný bylinný čaj z rastliny Ránhoj horský (Sideritis scardica Griseb). Ránhoj horský rastie iba na určitých miestach pohoria Rodopy, ktoré sa rozprestiera v Bulharsku, Grécku a Turecku. V Bulharsku je táto bylinka na vyznačených miestach pre jej vynikajúce liečivé účinky zákonom chránená. Mursalský čaj je 25 kusov stebiel Ránhoja horského, šetrne zabalených do priesvitnej fólie. Spôsob balenia čaju v celých kusoch zaručuje, aby sa všetky pozitívne účinky a lahodná chuť čaju dostali až ku konečnému zákazníkovi, ktorý si tak môže vychutnať chuť čaju z ekologicky čistej prírody v nadmorskej výške 1500 m nad morom.

Prečo piť Mursalský čaj?

MURSALSKÝ ČAJ je nový druh bylinného čaju pre ZDRAVÝ RELAX. Neobsahuje teín a preto sa môže piť i vo väčšom množstve. Človek nemusí byť chorý aby si ho mohol vychutnať. Tento čaj je ideálny pre ľudí, ktorí chcú zdravo relaxovať a popritom si dopriať aj očistu organizmu, omladzovacie účinky a vychutnať si chuť bylinky pestovanej v čistej prírode.

Mursalský čaj získal niekoľko medzinárodných ocenení: International Apple Awards, Green heroes 2008, Tree Appeal..

Nie je nič príjemnejšie ako relaxácia po namáhavom dni. A práve na tieto chvíle je Mursalský čaj ako stvorený.

Mursalský čaj pochádza z oblasti v ktorej sa vyskytuje aj prirodzene a to z okolia dedinky Trigrad v Bulharsku (lokalita Durduga - Mursalica). Rastie vo výške 1500 m n.m, v ekologicky čistom prostredí, čo dodáva čaju na výnimočnosti. Nazýva sa aj Horský čaj . Upadol do zabudnutia po triumfálnom postupe čierneho čaju v Turecku počas posledných 60 - 70 rokov. V súčasnosti však zažíva renesanciu. Má čoraz viac priaznivcov v Nemecku či Veľkej Británii

Podľa štúdie bulharských lekárov dochádza pri pravidelnom pití väčšieho množstva Mursalského čaju k úprave krvného tlaku a k zmierneniu obličkových ťažkostí. Spôsob prípravy: jedno celé balenie Mursalského čaju pomaly varíme asi 5 minút v 7 litroch vody. Po vychladnutí uchovávame v chladničke a toto množstvo pijeme v priebehu 3-4 dní.

 

 

Návod na prípravu

Pre zachovanie všetkých liečivých a chuťových účinkov čaju sa odporúča nasledovný postup pri príprave Mursalského čaju: Celé 1 steblo Ránhoja horského vložiť do 250 ml vody, nechať zovrieť a 5 minúť variť na miernom ohni. Pre prípravu väčšieho množstva čaju je vhodné použiť 3 steblá na 1 liter vody. Čaj sa pije bez ďalšej úpravy. V pripade potreby je možné čaj dosladiť medom. Čaj je potrebné skladovať na suchom a dobre vetranom mieste. Po otvorení vhodné spotrebovať do 14 dni.

 

Mursalský punč

1 liter nápoja
750 ml bieleho vína a 250 ml vody zohrejeme, pridáme 4 steblá Mursalského čaju, 1-2 škoricové struky, 2 polievkové lyžice medu, šťavu z jedného citróna. Pridáme na kúsky nakrájané ovocie ( pomaranče, mandarinky, jablká ) a chvíľu povaríme. Necháme odstáť, odstránime bylinky Mursalského čaju a škoricové struky a podávame .
 
 • Mursalské opojenie - do vysokého pohára nasypeme ľad, pridáme 0,5 dcl vodky ( gin, biely rum ), 1 dcl grappefruitového džúsu a dolejeme vychladeným Mursalským čajom. Môžeme ozdobiť kolieskom citróna alebo limetky. Pijeme slamkou.
 • Mursalské bublinky - do vysokého pohára nasypeme ľad, dolejeme pohár vychladeným Mursalským čajom a šumivým vínom v pomere 1:1
 
Letné osvieženie s Mursalským čajom
Mursalský čaj neobsahuje teín, môže sa preto piť aj vo väčších množstvách. Je preto vhodný na osvieženie organizmu aj v horúcich letných dňoch – či už ako teplý , alebo vychladený. Denne je možné vypiť až 2 – 3 litre Mursalského čaju. 6 stebiel Mursalského čaju povaríme 6 minút na slabom vare v 2 litroch vody. Po vychladnutí nalejeme do sklenenej alebo plastovej nádoby, pridáme šťavu z jedného citróna a uložíme do chladničky. Pijeme počas dňa bez ďalšej úpravy. Takto pripravený čaj sa môže piť 1 – 2 dni. Z vychladeného Mursalského čaju s citrónom ( pripraveného podľa predchádzajúceho spôsobu ) je možné pripraviť aj ľahké letné osviežujúce alkoholické nápoje:
 • Mursalské opojenie - do vysokého pohára nasypeme ľad, pridáme 0,5 dcl vodky ( gin, biely rum ), 1 dcl grappefruitového džúsu a dolejeme vychladeným Mursalským čajom. Môžeme ozdobiť kolieskom citróna alebo limetky. Pijeme slamkou.
 • Mursalské bublinky - do vysokého pohára nasypeme ľad, dolejeme pohár vychladeným Mursalským čajom a šumivým vínom v pomere 1:1
 

Účinky Mursalského čaju

Každý z nás sa snaží aspoň malú chvíľku počas dňa si dopriať len pre seba, relaxovať. Mursalský čaj by sa rád stal Vašim spoločníkom v týchto príjemných momentoch. Tento výnimočný bylinný čaj môže však pre svoje liečive účinky napomôcť aj ľuďom trpiacim na konkrétne ochorenia. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča Mursalský čaj piť pri nasledovných ochoreniach:
 • pri srdcovo-cievnych ochoreniach (napomáha pri vysokom krvnom tlaku)
 • pri ochoreniach priedušiek (bronchitíde, astme, podpuruje vykašliavanie)
 • pri ochoreniach močových ciet a prostaty (čaj je močopudný) a pri problémoch s chudokrvnosťou
 • čaj je vhodný piť pri obličkových kameňoch (napomáha k šetrnému vylučovaniu kameňov z organizmu)
 • v ľudovom liečiteľstve sa používa pre jeho protizápalové účinky a podporu hojenia rán
 • pre vysoký obsah selénu je čaj aj silný antioxidat a preto vhodný piť na očistu organizmu
Mursalský čaj neobsahuje tein a preto sa môže piť i vo väčšom množstve. Obsahuje množstvo látok, ktoré pozitívne pôsobia na organizmus. Obsahuje stopové prvky a minerály (napr. Na, K, Zn, Mg, P, Si, Al, Fe, Cu, Selén, éterické oleje, fenoly). Účinky čaju sú podložené rôznymi odbornými publikáciami a klinickými štúdiami.
 
 
Ránhoj horský (Sideritis scardica Griseb) čeľaď Lamiaceae (hluchavkovité)

V Čechách nazývaný Hojník horní (tiež známy pod názvom Hesiodia) - je ohrozená liečivá rastlina, ktorá je endemitom Balkánskeho polostrova. Je zapísaná v Červenej knihe v Bulharsku a chránená národným zákonom o ochrane. V Bulharsku je tento druh známy pod menom "horský čaj z Pirinu" alebo "Mursalitza tea", prípadne „bulharská Viagra“. Vyskytuje sa v pohoriach Pirin, Slavjanka a Rhodopy v nadmorskej výške od 1000 – 2200 m.n.m. Jeho farmakologické vlastnosti boli dobre preskúmané. Bylina Sideritis scardica a látky, ktorú vylučujú jej listy preukázali protizápalový, antimikrobiálny, antibakteriálny a antireumatický účinok. Vďaka obsahu mikroelementov Fe, Se atď. v Sideritis scardica sú extrakty z tejto byliny súčasťou prípravkov proti chudokrvnosti. V ľudovom liečiteľstve sa Sideritis scardica využíva ako uvoľňujúce činidlo pri bronchitíde a bronchiálnej astme,angine, proti bežnému prechladnutiu a emfyzému pľúc.

Čeľaď Lamiaceae obsahuje množstvo éterických olejov (napríklad – voňavý monoterpén, horké materiály s diterpénom a materiály s triterpénom) a flavonoidy. Nielen kvety ale aj hmota a listy obsahujú tieto látky. Do čeľade Lamiaceae patria ešte napríklad Dúška (thymus), Hrdobarka (teucrium), Čistec (Stachys), Mäta ( mentha), Kocúrnik (Nepeta), Pamajorán (Origanum), Zbehovec (Phleboanthe), Sápa (Phlomis), Čietnohlávok (Prunella), Šalvia (Salvia), Saturejka (Satureja), Šišak(Scutellaria), Zádušník(Glechoma), Hluchavka(Lamium), Levanduľa(Leonorus), Majorán (Majorana), Medovka(Melittis), Dušovka (Acinos), Betonika( Betonica), Konopnica(Galeopsis).

 

 

Výroba Mursalského čaju

Výrobcom je legendárny propagátor Ránhoja horského na balkánskom pooloostrove, pán Ljuben Ushev. V súčasnosti je zároveň aj jeho najznámejším a najväčším výrobcom. (www.mursalskitea.com) Mursalský čaj pestovaný spoločnosťou Ushev si zachováva svoju špecifickú identitu vďaka spôsobu balenia. Ako vidíte, je ponúkany iba v podobe celých rastlín zabalených v priehľadnom balení.

Prečo je Mursalský čaj ponúkaný ako zabalená bylinka vcelku?
Spoločnosť Ushev dodáva rastliny v priehľadnom balení. Dôvodov na takéto nezvyčajné balenie je niekoľko.
Mursalský čaj spoločnosťi Ushev je uznaný podľa nariadenia Európskej komisie č. 2092/91 (organické komodity z riadeného zberu v prírode). Naša spoločnosť ponúka iba byliny z riadeného zberu v prírode na vysokohorských svahoch kde má rod Sideritis svoj domov. Sideritis scardica je pestovaná v jej prirozdenom výskyte na ploche okolo 7 hektárov v nadmorskej výške 1 500 m v blízkosti dedín Devin a Trigrad v Bulharsku.

 
 
 

 

 • kontrola zberu
  Keď miestni zberači byliny zozbierajú a vysušia, zamestnanci spoločnosti ich ručne povyberajú a zabalia. Balenie do priehľadnej fólie umožňuje osobné preskúmanie čistoty každého jednéhu kusu rastlinky.
 • čistota výrobku
  Pri balení sa nepoužívajú žiadne prídavné látky, balia sa iba celé rastliny. Takýmto spôsobom balenia sa vylučuje akékolvek dodatočné pridávanie alebo vmiešavanie prímesí rôzneho druhu ako je to pri niektorých sypaných alebo sáčkovych čajoch.
 • pre úplný pôžitok a úžitok
  Ak si chceme vychutnať všetky pozitívne účinky bylinky Ránhoja horského , je potrebné na prípravu čaju použiť nielen vrchnú časť bylinky ale aj stonku. Balenie v celku umožňuje pre konečného spotrebitela zažiť chuť akoby si natrhal Ránhoj horský rovno v čistej prírode pohoria Rodopy
 • výnimočnosť
  V neposlednom rade je spôsob balenia Mursalského čaju výnimočný a jedinečný v porovnaní s ostatnými bylinnými čajmi, zachovávajúc pritom viac liečivých a aromatických látok ako pri štandartnom spracovaní bylín na čaj.

Ocenenia a certifikáty

 
 
Pre spôsob pestovania Sideritis scardica a svoj produkt Mursalský čaj bol Ljuben Ushev ocenený rôznymi medzinárodnými organizáciami.
 • The Green Organisation (www.thegreenorganisation.info) je organizáciou, ktorá každoročne udeľuje ocenenia rôznym subjektom za spôsob akým pristupujú k výrobe konečného produktu. Hlavné kritérium je ochrana životného prostredia a akceptovanie lokálnych enviromentálnych danností.
  The Green Organisation udelila výrobcovi Mursalského čaju a pánovi Ljuben Ushevovi nasledovné ocenenia.
  • v roku 2007 získal “Four star International Green Apple awards
  • v roku 2008 bol pán Ushev a jeho Mursalský čaj označený za “Zeleného hrdinu planéty” (Green Hero) pre jeho ekologický spôsob pestovania , sušenia a prípravy.
  • Mursalský čaj bol akceptovaný ako “**** švorhviezdičkový člen” The Green Organisation.
  • 2010 - Mursalský čaj bol akceptovaný ako “***** päťhviezdičkový člen” The Green Organisation.
  • 2010 - Mursalský čaj bol zaradený do systému BioCertifikacie
  • 2011 - Mursalský čaj získal certifikát BIO

  Vďaka týmto oceneniam rozpoznáte Mursalský čaj aj podľa oznacenia “the green organization-green apple” a “the green organisation_green hero”
   
 • Združenie alternatívneho poľnohospodárstva v Rhodopách, Bulharsko udelilo ocenenie Ljubenovi Ushevovi za jeho spôsob pestovania Sideritis scardica. V roku 2009 získal výrobca Mursalského čaju prvé miesto v kategórii “Pestovateľ prírodných bylín
   
 • Tree Appeal (www.treeappeal.com) organizácia, ktorá sa snaží o výsadbu stromov v ich prirodzenom prostredí. Jej ocenenie získa každá firma či spoločnosť , ktorá vysadí stromy v spolupráci s Tree Appeal a tak napomôže prírode k jej prirodzeným schopnostiam obnovovať svoje zdroje a využívať svoj vlastný potenciál. Dve takéto ocenenia boli udelené v roku 2007 a 2008 aj výrobcovi Mursalského čaju.